Підлітковий вік часто складається зі стресів, бунту, роздратування та агресивності, не розуміння себе та своїх фізіологічних змін, бажання діяти всупереч та випробувати світ на всю його міцність. І в такий складний період поруч мають бути батьки, які завжди його підтримують.
Часто психологи навіть рекомендують підліткам “лоскотати нерви” страшними історіями на кшталт розказаних темним вечором біля вогнища на таборі влітку. Молодшим дітям, звісно, варто досить уважно ставитися до таких історій — почутих у товаристві чи прочитаних із книг — і вразливим дітям не варто поспішати з таким знайомством.
Але як ми бачимо — ще з дитячого майданчика, ще з садочка діти вже люблять розповісти одне одному про “чорну руку”, “темний ліс” тощо. То чи не краще прочитати про це гарну дитячу книжку? Часто її рецензують досвічені дитячі психологи, дають свої оцінки і рекомендації.
Загалом, якщо ви хочете запропонувати своїй дитині почитати “щось страшненьке”, то насамперед варто погортати книгу, прочитати кілька сторінок чи історій, щоб зрозуміти, чи сподобається вона вашій дитині, і чи відповідає вона ступеню вразливості вашої дитини.
Часто такі історії анонсують, як “більше смішні, ніж страшні”, але на практиці завжди варто передивитися книгу самим перед купівлею.
Пам’ятайте, не варто заохочувати дитину читати страшні книги. Лише коли дитина сама виявляє зацікавлення до страшного, тоді читання буде корисним і боротьба зі страхами вдалою. Адже діти самі відчувають, скільки тексту буде достатньо, щоб не було перебору.
І краще обирати для читання страшних книжок світлу частину доби, оскільки вдень наче не так і страшно читати про страшне, а пізно ввечері ефект від страшилок суттєво посилюється. Часто дітям, які вдень хоробрилися, потім важко засинати після прочитання страшної книги саме “на ніч” перед сном.
- Є книги, які не стільки страшно, скільки натуралістично описують страшилки, їх варто обирати обережно. Такою, як на мене, є, наприклад, “Страшенно-хуліганська книжка” (видавництво “Час Майстрів”). Тут досить специфічний чорний гумор, і є сцени натуралізму, які далеко не всім стануть до вподоби. Але смаки різні.
- А от “Безстрашно-карантинна книжка” (видавництво “Час Майстрів”), на мій погляд, вдалася тим самим двом авторам краще. Тут йдеться про коронавірус та інші віруси, про карантин, про самоізоляцію, які можуть лякати дітей. Книга досить весела, з рідними видами гумору, вона пропонує подивитися на страшні віруси та лякаючи невизначеність по-новому, креативно, щоб … перестати боятися))
- “Маленький вампір” (видавництво “Талант”) – історія про 13-річного хлопчика-вампіра, його дружбу із людською дитиною, про їхні пригоди, які захоплюють читачів та читачок, а також “прокачують їхні скіли” у напрямку боротьби зі страхами, бо ж мова у книзі про справжніх жахаючих вампірів 😉
- “Лев, Біла Відьма та Шафа” (видавництво “КМ-Букс”) – найвідоміша частина циклу “Хронік Нарнії”, яка розповідає про небезпечні пригоди дітей та про перемогу над лихою чаклункою.
- “Король буків, або Таємниця Смарагдової Книги” (видавництво “Теза”) – про захопливі та небезпечні пригоди, про міфічних істот та боротьбу із лихим чаклуном із різними видами гумору захоплять дитину у вир чарівного світу, де разом із головним героями читачі пройдуть весь шлях до перемоги над злом.
- “Маленька Відьма та Кір” (“Видавництво Старого Лева”) – книжка про захопливі та небезпечні пригоди новоспеченої чаклунки та її кота.
- “Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи” (видавництво “Портал”) – у книзі зрозуміло і влучно розповідають про Чорнобильську трагедію, масштабно і в кількох вимірах.
- “Міо, мій Міо” (видавництво “Рідна мова”) – класика дитліту, яка розповідає про боротьбу хлопчика із лиходієм. Звісно, добро завжди перемагає зло, але книга досить моторошна 😉
- “Лісова пісня. Мавка. Переказ для дітей” (видавництво “Київський Будинок Книги”) – адаптований переказ класичного твору для дітей.
- “Танок Чугайстра” (видавництво “Теза”) – історія про купальську ніч, про міфічних істот, про захопливі пригоди в темну пору.
- “Випадок з чудовиськом з Мосс Лейк” (видавництво “Vivat”) – книга буде цікавою дітям віку середньої школи, або ж і молодшим школярам, але досвідченим читачам і читачкам.
- “Випадок зі страхітливим Тиранозавром” (видавництво “Vivat”) – науковий детектив, захоплюючий і непередбачуваний.
- “Маленька зла книжка”, “Маленька зла книжка. Далі ще небезпечніше”, “Маленька зла книжка. Твій час настав” (видавництво “Book Chef”) – це серія, в якій кожна книжечка обіцяє своїм читачам всілякі жахи, а огортає їх яскравими і на диво веселими емоціями.
- “Таємне Товариство Близнюків, або Чудисько озера Лох-Ойх та інші страховища” (Видавництво “Знання”) – про боротьбу із хижими космічними прибульцями синьомордами.
- “Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи”, “Чарівні істоти українського міфу. Духи природи”, “Чарівні істоти українського міфу. Духи-шкідники” (видавництво «Vivat») – у трилогії авторка відкриває своїм читачам і читачкам чарівний світ химерних істот. Дехто – страшний, дехто – страшенно милий, і всі вони дуже цікаві і самобутні.
- “Атлас монстрів і привидів” видавництво “Книголав”) – збірка міфічних монстрів та чудовиськ із різних країн та народів. Тут зібрані цікаві факти про них, а також корисна інформація, наприклад, як їх знешкодити при зустрічі.
- “Персі Джексон. Викрадач блискавок”, “Персі Джексон та Олімпійці”, “Персі Джексон та Море чудовиськ”, “Персі Джексон та Прокляття Титана”, “Персі Джексон. Герої Олімпу. Дім Аїда”, “Персі Джексон та Лабіринт смерті”, “Персі Джексон та Останнє пророцтво” (видавництво “Ранок”) – серія, де головний герой весь час бореться з чудовиськами, має цікаві і часто небезпечні пригоди і завжди перемагає зло.
- “Кораліна” (видавництво “КМ-БУКС”) – містична історія про дівчинку Кораліну та її пригоди у дзеркальному світі. Захоплива та бентежна історія, що не відпускає до останнього.
- “Хатина на курячих лапах” (видавництво “Жорж”) – історія про онуку Баби Яги від неї самої, погляд тієї, котра все своє життя проводить не спілкуючись із однолітками натомість переїжджаючи з місця на місце у хатинці на курячих лапах.
- “Темний лорд. Юнацькі роки” (видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”) – книга про те, як темний, жорстокий, жахаючий лорд потрапляє у світ людей і опиняється у тілі хлопчика. Його перебування у новій, м’яко кажучи не дуже страшній подобі та спроби повернутися у свій світ кумедно і яскраво змальовано у цій страшенно захопливій історії.
- “Хвісторія Емілі Віндснеп”, “Емілі Віндснеп і Монстр з глибин” (видавництво “Книголав”) – книги серії незвичайних пригод Емілі – дівчинки-наполовину русалки. Зокрема у другій книзі Емілі потрібно перебороти свій страх і врятувати острів та його мешканців від розлюченого кракена.
- “Ару Шах і Кінець Часів”, “Ару Шах і Пісня смерті” (видавництво “Жорж”) – книги про захопливі і моторошні пригоди 12-ти річної дівчинки Ару Шах. Як невеличка брехня приведе її до Царства Смерті? Кого Ару Шах зустріне у світі індійської міфології? Під час подорожі до Зміїного царства, битви із демонами, серед зомбі тощо читачі та читачки також будуть змушені подивитися в очі своїм страхам та перебороти їх разом із головною героїнею та її друзями.
- “Були собі чаклуни. Чари перші”, “Були собі чаклуни. Чари другі” (видавництво “Рідна мова”) – дві книги чудової фентезійної серії про пригоди двох дітей 13-ти років із ворожих таборів, які були змушені об’єднатися проти спільного страшного ворога. Неймовірні фантастичні істоти, карколомні пригоди, влучні вкраплення гумору, інтригуючий сюжет і небезпека, відвага героїв захоплюють читачів серії цілком і повністю.
- “Ательє чаклунських капелюхів” (видавництво “Nasha Idea”) – це 4 томи цікавезних і містичних пригод звичайної дівчинки Коко. Тут є і магія, і чаклунство, і шаленство! Загалом серія манг нагадає читачам та читачкам багато знайомих саг та та бестселерів, але захопить у вир пригод в унікальному світі, який створила авторка-художниця.
- “Останні підлітки на землі. Книга перша”, “Останні підлітки на землі і Парад зомбі”, “Останні підлітки на землі і Король Жахів”, “Останні підлітки на землі і Космічний Безмір”, “Останні підлітки на землі й опівнічний клинок” (видавництво “Ранок”) – 5 книг про страшні і моторошні пригоди Джека Саллівана та його друзів-підлітків у постапокаліптичному світі, де панують зомбі всілякі потвори. Кожна книга дарує захопливий сюжет, цікаві події і неймовірні враження.
- “Гаррі Поттер і філософський камінь”, “Гаррі Поттер і таємна кімната”, “Гаррі Поттер і в’язень Азкабану”, “Гаррі Поттер і Келих Вогню”, “Гаррі Поттер і Орден Фенікса”, “Гаррі Поттер і Напівкровний Принц”, “Гаррі Поттер і Смертельні реліквії” (видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”) – серія книг про неймовірні пригоди хлопчика, про якого всі же бачили однойменні фільми)) Проте фільм і книга – це різні враження, емоції, прочитання сюжету і характерів головних героїв, багато цікавих і важливих ракурсів, які можна зауважити лише під час читання книг.
- “Гаррі Поттер і Прокляте дитя” (видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”) – цікаві і непередбачувані пригоди наших давно знайомих героїв поттеріани, а також відтепер вже і їхніх дітей, оскільки пройшло вже 19 років. Та неймовірних викликів і відчайдушних пригод вистачить на всі покоління))
- “Не бійся! Мотиватор для тих, хто хоче набути сміливості” (видавництво “Жорж”) – це веселе видання, що піднімає питання, які непокоять, воно допомагає радіти життю і просто бути собою. Що дуже важливо, зокрема у підлітковому віці. Ці вправи допомагають позбутися страху та навчитися розуміти свої почуття. Сторінки можна опрацьовувати за власним бажанням, ритмом, коли, як і скільки разів захочеться))
Отож, як бачимо, не мільйонами заголовків, але видань достатньо і задовольнити смаки щодо “страшних” книг підліткам сучасні видавництва можуть. Головне, щоб було бажання прочитати всі ці круті цікавинки, які наразі друкуються) Змушувати читати підлітка не варто, і не має сенсу. А от спробувати зацікавити можна.
Наприклад, цікавим фактом щодо письменника / письменниці чи історії створення книги. Чи показати відеоогляд книги, цей формат сучасні підлітки сприймають охочіше.
Загалом книги саме про моторошні пригоди чи про страшних персонажів часто викликають зацікавлення навіть у доросліших “нечитайликів”)) Тому пропонуйте “між іншим” своїй дитині огляд, відгук на книгу чи розкажіть за нагоди “цікавий факт” про неї, і хай ваш нечитаючий підліток вас здивує!
Книги, які допомагають побороти страхи.
Дошкілля.
Початкова школа. Ч. 1.
Початкова школа. Ч. 2.
Початкова школа. Ч. 3.
Photo by Aaron Burden on Unsplash