Певні страхи і фобії є у всіх нас, і дорослих, і тим паче, у дітей, і давати раду цим страхам краще одразу.
Адже ці емоції небезпечні, і без відповідної уваги до дитини можуть призвести в майбутньому до емоційної нестабільності, напруження, тривожності, дратівливості чи навіть агресивності. Варто бути уважним до емоційного та фізичного станів своєї дитини, до зміни настроїв, розмовляти відверто з нею, обережно розпитувати про її почуття і відчуття.
Таке дбайливе і турботливе ставлення важливе для дітей різного віку: від дошкільнят і до старшокласників. Адже страхи бувають різні. І всі діти по-різному бояться і по-різному справляються чи не справляються зі своїми страхами.
Поговорімо спочатку про таку вікову категорію дітей як дошкільнята. Для менших дітей характерними є страхи розлуки чи викрадення, темряви чи самоти, живих злодіїв чи казкових чаклунок, вигаданих монстрів чи диких тварин.
Та як показує досвід, зокрема мій власний, діти часто полюбляють читати книги “не за віком”, тому книги “для малечі” теж часто “спрацьовують” і допомагають розібратися із дуже “дитячими” страхами навіть тим, хто вчиться у 3-му чи 6-му класі. Бо ж страху байдуже, скільки тобі років, якщо ти його не переміг…
Деякі діти схильні до розвитку почуття страху, когось ще з малечку залякують бабайками чи лікарями батьки та близькі родичі, ще дехто починає боятися “за компанію” чи й просто привертати таким чином увагу до себе, а хтось має свій негативний досвід підставою для появи страху (напала тварина, помер дідусь тощо).
Про страхи, фобії, емоційний розвиток є багато книг, написаних досвідченими психологами та психологинями, чи досвідченими батьками, які зазвичай мають досвід виховання двох і більше дітей. Одні використовують свою практику, інші – свій батьківський досвід, треті – все разом. Книги, звісно, потрібно фільтрувати і не слідувати сліпо за кожною ефектною новинкою. Всі поради різні. Як і всі діти. Першочергово варто перечитувати поради визнаних експертів: С. Ройз, Л. Петрановської, Я. Корчака, В. Сухомлинського та інших фахівців із різних країн світу. Проте це чтиво для батьків, для дорослих.
У цій статті ми вирушаємо у мандри світом дитячої літератури у пошуках книг для боротьби зі страхами, написаними саме для дітей. Тих книг, які розвивають емоційний інтелект дитини та допомагають подолати дитячі страхи на їхньому початковому етапі чи навіть попередити виникнення цих страхів та фобій.
Загалом такі книги доречно читати з батьками, щоб принагідно мати можливість обговорювати почуття, які виникають у дитини. Адже в переважній кількості випадків своєчасна відверта розмова зможе запобігти кризисній істериці чи розвитку депресивного настрою.
Звісно, у всіх! випадках виявлення тривожних ознак страху у дитини краще відверто поговорити з нею. Та не всі діти (незалежно від віку) хочуть чи вміють правильно розповісти про свої почуття, відчуття, описати влучними словами свої настрій та стан.
І тут у нагоді батькам стануть дитячі книги, у світ яких радісно і захопливо поринає майже кожна дитина. Головне – показати їм це цікаве чтиво))
Казкові історії
Спочатку у мене закралися сумніви, чи доречно писати про дитячі книги для малечі, адже рекомендації публікуються на сайті школи, і логічно було б одразу перейти до першачків)
Проте багато страхів формуються у дітей саме у дошкільному віці, і впоратися з ними часто важко і протягом початкової школи. Тому я пропоную все ж переглянути розділ для читання для малечі, щоб батькам було легше спробувати попередити появу страхів та фобій у своїх дітей за допомогою дитячих книг якомога раніше, ще до школи.
Найперше, варто звернути увагу на те, чого саме боїться дитина, поговорити, дізнатися. Якщо це комахи, то підібрати, наприклад, книгу про доброго і веселого павучка. Якщо це змії, динозаври чи дракони – теж знайти відповідну історію. Якщо дитина боїться смерті чи війни, темряви чи самоти і т. ін., шукати саме те, що потрібно вашій дитині. І читати.
Для всіх видів страхів та фобій у сучасному дитліті є хороші терапевтичні книги, рекомендовані дітям різного віку, з анотаціями та коментарями психологів та психологинь.
Отож, для дошкільнят я рекомендую звернути увагу на такі дитячі видання:
- “Велика книга Антижахи” (видавництво “Ранок”) – поради любителям віршованої подачі інформації про те, як перебороти свої страхи.
- “Коли я сміливий” (видавництво “Навчальна книга – Богдан”) – книга про черепашеня та його шлях до самостійності та сміливості.
- “Вампірина. Казки на ніч” (видавництво “Егмонт Україна”) – казочка про дівчинку-вампірку Ві, про незвичайну родину та її дивовижне життя, сповнене пригод, і про дружбу Вампірини з сусідськими дітками Поппі й Едгаром.
- “Що мене лякає” (видавництво “Навчальна книга – Богдан”) – розповість про маленького леопарда, який боїться бігати, плавати, вітру, втратити свою родину. Та відверта розмова із мамою допомагає йому розібратися зі своїми страхами.
- “Не бійся монстриків” («Видавництво Старого Лева») – яскрава книга із техніками (гра в «театр тіней», замалювання лихих монстриків, створення свого доброго монстра і тощо), які допоможуть малятам зрозуміти свої страхи і перестати їх боятися.
- “Дуже дуже страшна книжка” (видавництво «Мандрівець») – книга, яка допоможе малечі впоратися із її реальними страхами разом із монстриком Боюськом, а батькам підкаже, як правильно діяти, щоб підтримати свою дитину, не образити, не обсміяти, а розділити її переживання, розібратися із емоціями за допомогою гри. Це книга серії «Долаємо це разом!», окремо зазначу, що вся серія дуже продумана, якісна і дієва.
- “Гортай дуже обережно. Кусюча книжка” (видавництво “Артбукс”) – цікавезна інтерактивна книга про гидке каченя, чи ні, про страшнючого крокодила (!). Як бути, що робити, як перебороти свій страх – якраз цьому і навчає дітей це креативне видання.
- “Я і монстрик Жоржик. Як бути у безпеці” (видавництво “4Маmas”) – симпатичний монстрик Жоржик підкаже малюкам, як не потрапити у біду.
- “Бабайка” (видавництво “Чорні Вівці”) – історія про двох друзів вороненя та білченя і їхні пригоди, яка і повеселить своїх читачів та читачок, а ще й надихне діток і батьків поговорити і про дитячі страхи.
- “Ляказочки” (видавництво “Наш Формат”) загалом рекомендують на вік 3+)) Але я рекомендую цю книгу і для молодшої школи. По-перше, гарні ілюстрації, які зацікавлять дитину. А по-друге, кожна малеча у якійсь із казочок впізнає свою ситуацію, свій певний страх, і прочитає, як його позбутися. По-третє, книга написана з гумором, тобто, весело про страшне, дітям таке подобається.
- “Я перемагаю страхи. Корисні казки” (видавництво “Торсінг”) – це казки про звіряток і їхні страхи, і про те, як вони їх перемагають. Тут є багато підказок, які можуть спрацювати для діточок у боротьбі з їхніми власними страхами.
- “Страхи – від переляку до сміливості” (видавництво “Ранок”) – серія із чотирьох книг, у яких розповідають про види страхів, про те, що не всі страхи погані, адже деякі можуть врятувати нам життя, дає влучні поради батькам, і також показує силу сміху у боротьбі із дитячими страхами.
- “Круторіжка у Страшному Лісі» (видавництво “Чорні Вівці”) – тут головна героїня Круторіжка залучає дитину до своїх і страшних, і не дуже пригод.
- “Совеня, яке водило на прогулянки луну” (видавництво “Ранок”) – книга розповідає про страх темряви і проводить маленьких читачів та читачок до думки, що навіть якщо ти боїшся, завжди є хтось, хто боїться сильніше за тебе.. Допоможи цій істоті, і твої страхи розтануть непомітно, а сам ти станеш впевненим і сміливим.
- “Голді у страшному парку” (видавництво “Vivat”) – книга про маленьке золотисто-руде чарівне лисеня, яке приходить до дітей, які вірять у дива, щоб допомогти їм.
- “Я перемагаю страхи” (видавництво “ПЕТ”) – збірка цікавих історій, за допомогою яких маленькі читачі та читачки зможуть дізнатися, як побороти свої власні страхи (темряви, висоти, дитячого садочка тощо).
- “Історія про дракончика Піро, який подолав страх темряви», «Історія про дракончика Міну, яка більше не боїться залишатися на самоті», «Історія про дракончика Басі, який подолав страх шуму», «Історія про дракончика Нару, яку більше не лякають насмішки» (видавництва «Ранок», «Кенгуру») – книги, назви яких говорять самі за себе) Разом із головними героями книг дитина долає і свої власні страхи.
- “Подорож листочка” (видавництво “Ранок”) – розповідь про подорож маленького листочка. Читання книги та відверта розмова з батьками допоможуть діткам, які важко адаптуються до змін, впоратися зі своїми страхами.
- “Навіть монстри чистять зуби” (видавництво “Nebo”) – книга про те, що буває, якщо діти не чистять зуби.
- “Зіронька Лаури та нічні страховиська” (видавництво “Навчальна книга “Богдан”) – книга розповідає саме про страхи, які з’являються із настанням темної пори. Зіронька веде Лауру й Томі у світ сновидінь та допомагає відшукати двері, за якими ховаються нічні монстри.
- “Подорож страховиська” (видавництво “Час Майстрів”) – книжка-практикум відомої психологині Світлани Ройз, яка допомагає візуалізувати дитині її страх і відправити його подорожувати сторінками книги, супроводжуючи його, допомагаючи йому у певних обставинах, можливо, змінюючи його за потреби. Є гарні шанси, що наприкінці ставлення дитини до страху зміниться на краще.
- “Як я зустрів свого монстра”, “Агов, де мій монстр”, “Мені потрібен мій монстр” (видавництво “Vivat”) – серія історій про монстриків-під-ліжком, з якими можна навіть подружитися.
- “Будинок уночі” (видавництво “Читаріум”) – книга показує, якою затишною, доброю і не дуже страшною може бути темна пора. Дитина гортає сторінки і атмосфера спокою огортає її, проганяючи всі нічні страхи.
- “Коли Онисько був малесенький” (видавництво “Теза”) – перша частина книги – це цікаві та милі (а головне невеликі за обсягом, що дуже підходять саме для малечі) історії про звичайного вужика. Друга частина книги – пригоди вужика та його друзів у дійових особах. Загалом ця книга кардинально змінить думку багатьох дітей (а, можливо, і дорослих) про повзуна, якого всі звикли боятися.
- “Як полюбити павученя” (видавництво “Час Майстрів”) – чудова історія, яка змінить уявлення дитини про павуків і покаже, чому їх не потрібно боятися.
- “П’ятеро гидких”, “Зоґ”, “Зоґ: летюча допомога”, “Гості на мітлі”, “Ґруффало”, “Ґруфалятко” (видавництво «Читаріум») – чудові книги про вигаданих страховиськ неймовірної Джулії Дональдсон. Це зовсім інший погляд на страшних персонажів. Це талант так змалювати страшних потвор, відьом, драконів і ін., щоб діти не те що не боялися їх, а ще й любили, самі просили читати про їхні пригоди ще і ще) Разом із героями книг пані Джулії діти стають винахідливішими, сміливішими, креативнішими.
- “Історії хоробриків із Горішніх Плавнів” (видавництво “Vivat”) – книга про маленьких лісових звіряток, які живуть і зростають дружно і весело. Та часом вони можуть чогось лякатися – темряви, висоти, чи навіть школи)) Але ж вони хоробрики, тому мають подолати свої страхи, а разом з ними їх долають і діти, які часто впізнають у головних героях самих себе.
- “Уроки виживання для принцес” (видавництво “Книголав”) – книга, мати яку під рукою хотіли би певно всі дівчатка, які читали казки про злих мачух, відьом і т. ін., і яких боялися(( Книга написана із гумором, і дає влучні поради, які розібратися зі страшними героями казок і побороти свої страхи.
- “Фріда, маленька лісова чаклунка” (видавництво “Ранок”) – книга про пригоди маленької чаклунки, цікаві та не дуже страшні 😉
- “Ягідна фея Суничка. Театр тіней на дереві кажанів” (видавництво “Ранок”) – історія про захопливі пригоди маленької феї, про заплутані чари та про щасливе завершення із містичним, але не страшним фіналом.
Віммельбухи, альманахи, інфографіка, атласи, книги з наліпками
Є різні категорії сучасних видань, які навіть не потрібно читати (!), але які є яскравими та цікавими, і захоплюють дитину, непомітно і впевнено закохуючи її у світ літератури. Це віммельбухи (книги-розглядайки), книги із завданнями, книги з інфографікою, книги-альманахи та комікси, зокрема, манги.
Замріяні нечитайлики дошкілля та початкової школи часто не люблять великих текстів.
Коли ж мова йде про “прочитати трішки”, а роздивитися більше, їм вже цікавіше))
І починають читати короткі тексти, і завдання читають, які треба виконувати)
Так, читаючи і розглядаючи віммельбухи, діти дізнаються багато цікавого про страшних істот і можуть перестати їх боятися:
Серед віммельбухів про страховиськ є багато видань про динозаврів та різних монстрів. Дуже яскраві та круті різнотематичні і різного розміру віммельбухи видавництв “Ранок”, “Кристал Бук”, “Читаріум” та “Артбукс”.
Часто гарними помічниками таких інтерактивних книжок стають наліпки, які додаються до них. Як, наприклад, у книзі “Що приховують чудовиська” (видавництво “Ранок”).
“Геловін” (видавництво “Ранок”) – книга-актівіті серії “Святонаближаріум” не злякає малих читачів та читачок, а зацікавить різноманітними завданнями.
Яку книжку обрати
Всіх книг за темою подолання страхів не долучиш до однієї статті, бо на щастя, багато авторів і авторок докладають своїх зусиль, і нові та якісні книги, видаються постійно і лікують дитячі душі.
Я намагалася показати певний контент, який залежно від віку дитини може бути їй корисний та цікавий, зокрема у напрямку боротьби чи профілактики дитячих страхів та фобій. І ця стаття саме про книги для дошкільнят. Наступна частина буде про книги для дітей початкової школи.
До речі, влучною та дієвою незалежно від віку може бути така порада: якщо ваша дитина боїться якусь істоту чи тварину тощо, шукайте в інтернеті книги саме про цю істоту. Якщо дитина боїться дитсадка чи школи, насмішок чи виступати на сцені тощо, шукайте також відповідні книги з тем. Вони є) Читайте. І самі побачите, є велика ймовірність, що саме з допомогою хорошої якісної книги дитина зможе інакше подивитися на свої страхи.
Я не є дипломованою психологинею і спираюся на свій власний читацький досвід, даючи певні рекомендації у світі сучасного дитліту. Буду щиро тішитися, якщо якісь зі згаданих книг стануть у нагоді вам та вашим дітям!