fbpx
Перейти до вмісту

Книги, які допомагають побороти страхи. Початкова школа. Ч. 1.

Отож, не всі діти “відпрацьовують” свої страхи до школи. Є родини, де дітям не читають щовечора, не щиро або і взагалі не цікавляться їхніми емоціями, страхами, станом, настроєм, думками. Тому читати “малявочні” страшні книги варто пропонувати всім дітям і віку початкової школи. Знаю, що діти і самі цікавляться такими книжечками, якщо бачать їх. Хоч іноді і не завжди відкрито, щоб однокласники (а то і батьки!?) не почали дражнитися…      

Звісно, вікові страхи є різними для дошкілля і для початкової школи. Якщо дошкільники часто можуть боятися монстрів під ліжком, темряви, лікарів тощо, то для початкової школи до цих страхів можуть додатися ще страх смерті, втрати батьків,  страх перед природними явищами, перед школою, страх бути покараними батьками чи обсміяними однокласниками тощо. 

Із кожним видом страху варто працювати за рекомендаціями відповідно до віку дитини. Коли Ви обираєте книгу з певної теми (певного страху чи низки страхів), можна звертати увагу на вікове маркування книгарні / сайту з продажу книг або на рекомендації щодо віку, які дає видавництво, зазвичай на початку книги. 

Коли ви замовляєте книги на сайтах, зверніть увагу, що часто одна і та сама книга може мати одне, два і більше вікових маркувань. Це може означати, що таку книгу буде цікаво прочитати усім вказаним віковим групам дітей. Проте я рекомендую уважно ставитися до таких “багато кількісних” маркувань, адже сприйняття дитини дошкільного віку і віку початкової школи суттєво відрізняються. А що вже й говорити про книгу, яку буває маркують для читання, наприклад, 3-5 років, 6-8 років, 9-12 років?.. 

У таких випадках, можливо, батькам особисто варто погортати книгу та вирішити, чи буде вона корисною і цікавою (і не занадто страшною?) саме вашій дитині, з огляду на її вік, “рівень начитаності”, наявність / відсутність та силу її страхів. І не варто поспішати дати дитині “дорослішу” книгу, повірте, вона встигне прочитати і її, та може виявитися не готовою до її читання саме зараз. Часто діти навіть розуміючи, що “не готові”, все ж обирають читати книгу, щоб батьки чи друзі не думали, що вони боягузи. Це варто проговорити разом і розуміти, що всьому свій час, і що не потрібно поспішати, і що треба дослухАтися до себе, своїх вражень і відчуттів.   

Проте страхи мають бути пропрацьовані у кожному віці, у якому для дитини з’явилася нагода це зробити. І ми – батьки, вчителі, виховники – маємо допомогти дітям у цьому, вчасно порадити, вміло зацікавити, коректно запитати, правильно пояснити, чітко сформулювати, а головне – підтримати. Тому я рекомендую книги підрозділу “Дошкілля” пропонувати обов’язково і дітям початкової школи, якщо вони раніше їх ще не читали.

Загалом учням та ученицям початкової школи вже можна пропонувати більш “страшні” книги, ніж дошкільникам, більших об’ємів, на більш вузькі теми страхів та про конкретні ситуації, які можуть викликати страх у дитини:

  • “Що робити, коли…”, “Що робити, коли … 2” (видавництво “Vivat”) – це дві частини, дві книги про основні страхи дітей, написані відомою психологинею Людмилою Петрановською. Поради авторки дуже доцільні і мудрі, логічні і дієві. Тут діти прочитають про те, чи потрібно боятися незнайомців, пожежі, дражніння, ран, наркотиків, темряви, монстрів, чужих собак, та отримають підказки щодо певних складних ситуацій, у які можна потрапити, наприклад, що робити, коли ти застряг у ліфті.
  • “Не бійся боятися. Книга-антистрах” (видавництво “Ранок”) – книга, на сторінках якої діти зможуть зустрітися зі своїми страхами та перебороти їх за допомогою сміху, гумору, розмальовок, яскравих кольорів, і навіть отримати диплом за це)
  • “Чарівник Смарагдового міста” (видавництва “Ранок”, “Махаон Україна”, “Школа”) – класика дитліту про пригоди дівчинки Елі та її друзів. Зокрема, про те, як подолати і свій страх.
  • “Ґравіті фолз. Цілодобова крамничка … жахів”, “Ґравіті фолз. Історії. Щасливого ЛІТОвіна!”, “Книга Ґравіті Фолз. Діппер і Мейбл. І прокляті скарби піратів часу” (видавництво “Ранок”) – страшенно захоплюючі комікси про те, як відсвяткувати моторошну Літовінську ніч чи як пережити небезпечні пригоди, зокрема під час мандрів у часі.
  • “Стефа і Чакалка” (видавництво “Фонтан казок”) – книга пригод звичайних собі діток зі злими персонажами як-от чакалка, бабай, відьма тощо. Незвичайні пригоди, часом страшні, але захопливі. І завершується все добре 😉 
  • “Луї та його монстри” (видавництво “Люта справа”) – це книга-білінгва (французька та українська мови), яка розповідає про хлопчика, що шукає у своїй темній квартирі вночі свого котика. Він, як і всі діти, має багату уяву, тому у темряві бачить монстрів у звичайних речах. Звісно, він дитина, і він боїться. Але перемагає свій страх. А разом з ним перемагають свої страхи і читачі та читачки книги. 
  • “Маленький лицар, який боровся з дощем”, “Маленький лицар, який боровся із драконом”, “Маленький лицар, який боровся з монстрами (видавництво “Ранок”) – трилогія про маленького лицаря, який “не є типовим, безстрашним”, бо він боїться,  як звичайна людина, а загалом лицарі завжди безстрашні)) Але він має сміливе серце — саме воно допомагає лицарю перемогти свої страхи. Йому допомагають друзі та односельці, а ще виручають чуйність і доброта лицаря. Адже іноді потрібно не подолати ворога, а…підтримати його та допомогти.
  • “Різдвяна казка від слона Гудзика” (“Видавництво Старого Лева”) – про пригоди звичайної дівчинки Лесі у чарівному світі та боротьбу з підступними “заманюками”.
  • “Бабайка” (видавництво “Школа”) – історія про те, як за трьома дітьми на канікулах доглядала нянька-бабайка, жахлива і волохата потвора, і про те, як із нею справитися))
  • “Мопс, який хотів стати гарбузиком” (видавництво “Рідна мова”) – історія про милого і кмітливого песика, який може подолати свій страх Геловіну задля любові до своєї господарки.
  • “Книга міфічних чудовиськ” (видавництво “Жорж”) – тексту тут дуже небагато, і можна читати та розмальовувати величезну кількість неймовірних і досить страшних міфічних істот, про які оповідає книга, які створила людська уява та бурхлива фантазія, які вражають і які..не існують)) Про це завжди варто пам’ятати.  
  • “Жахосторії Дісней” (видавництво “Ранок”) – серія із 4 коміксів, де читачі і читачки зустрічають своїх знайомих героїв Діснеївських мультфільмів каченят і захопливо подолають разом із каченятами і привидів, і чудовиськ, і тіней чорного лісу, і пазурі зі скриньки))
  • “Привид семи морів”, “Пірати острова туманів”, “Підземне чудовисько”, “Послання у пляшці” (видавництво “Мікко”) – книги серії пригод Капітана Фокса, в яких сміливий капітан лис і маленьке хоробре мишеня Ріккі Рет зустрічають багато перешкод, привидів, акул, чудовиськ на своєму шляху і завжди всіх перемагають!
  • “Кіт да Вінчі. Посмішка Анаконди”, “Кіт да Вінчі. Навала прибульців”, “Кіт да Вінчі. Пірати Примарського моря”, “Кіт да Вінчі. Навала сновид” (видавництво “Рідна мова”) – книги серії про Кота да Вінчі, його цікаві пригодницькі історії, в яких всі монстри, привиди, прибульці, чудовиська змальовані у пригодах кота доречно і смішно, і дарують багато неймовірних емоцій юним читачам та читачкам.
  • “Фу-фу та Киць-Киць. У-гу-гу. Страшно!”, “Фу-фу та Киць-Киць. Привіт від привидів” (видавництво “Рідна мова”) – серія книг про сміливих детективів Фу-Фу та Киць-Киць, їхні пригоди у Примарному лісі, у замку-музею та розслідування моторошних злочинів 😉
  • “Монстри, що живуть у шафах” (видавництво “Фонтан казок”) – це кумедні монстри, яким автор пропонує, щоб діти усміхнулися, і таким чином подолали всі свої страхи.
  • “Оповідки для маленьких монстрів” (видавництво “Читаріум”) – це книга із великою кількістю класних ілюстрацій, схожа на комікс, де розкриваються тем страху перед уроками, кошмарів, зомбі, акул, монстрів під ліжком тощо. Гарне почуття гумору робить свою справу, і допомагає дітям змінити своє ставлення до власних страхів. 
  • “Маляка – принцеса Драконії”, ‘Маляка і Навіжений Дракон”, “Маляка і Гаплик”, “Маляка і Велика Маня”, “Маляка і Крококовть” (видавництво “Теза”) – серія пригод принцеси Маляки, де весело і з гумором розповідається про страшенно захопливі пригоди Маляки у країні Драконії та у світі людей.
  • “Музична скринька. Ласкаво просимо в Пандорію” (видавництво “Наша ідея”) – це книга пригод дівчинки у чарівним світі всередині чарівної скриньки. Зокрема, головна героїня зустрічається і з жахливим монстром, але якщо він поводиться розумно, то чи варто його боятися?)
  • “Завдання для Бабайка, або Різдвяна плутанина” (видавництво “Vivat”) – цікава історія про те, як Святий Миколай та Санта Клаус переплутали континенти і “напартачили” із привітанням дітей))
  • “Міфічні істоти” (видавництво “Махаон-Україна”) – дивовижна книга у 3-д форматі, із об’ємними сторінками, на яких страшні істоти ніби оживають.
  • “Тринадцять історій у темряві” (видавництво “Темпора”) – у збірці є дещо дивні, часом химерні та однозначно нестандартні невеличкі оповідання, які трішки лякають і багато смішать. А з часом Розбездзявка та Балабоновий монстр можуть стати вашими улюбленцями)), адже зі своїм страхом можна потоваришувати. Наприкінці книги є місце для написання власної страшилки дитини – авторка використовує методику “проговорення своїх страхів” і пропонує дітям ще і таким чином перемогти свої страхи.
  • “Там, де водяться диковиська” (видавництво “Читаріум”) – книга, яку написав і намалював, власне, не психолог. У цій книжці-картинці автор пропонує подолати страх, зазирнувши в нього, і можливо навіть потоваришувати зі своїм страхом! Разом із хлопчиком Максом діти переживають всі пригоди на таємничому острові зі страшними потворами і таким чином перемагають свої страхи.
  • “У мою вчительку вселився прибулець” (видавництво “Артбукс”) – книга про страшно незвичайні пригоди дітей у школі))
  • “Гав’яз-Пеппер – пес-привид” (видавництво “Жорж”) – книга про моторошно примарні і захопливі пригоди милого песика-привида у спробі захистити дім дорогих йому людей.
  • “Гільда і троль”, “Гільда і чорний пес”, “Гільда й Опівнічний Велетень”, “Гільда і кам’яний ліс” (видавництво “Артбукс”) – книги серії про дивні і захопливі пригоди дівчинки Гільди.
  • “Ви поганець, пане Гам”, “Пан Гам і Пряниковий мільярдер” (видавництво “Крокус”) – дві книги про незвичайні і неймовірні пригоди старого й буркотливого пана, який всіх і все ненавидить. 
  • “Осінь на бузиновій вулиці” (видавництво “Ранок”) – осіння книга “річної” серії про пригоди друзів восени, зокрема під час підготовки до святкування Геловіну.
  • “Флечер. Примари – геть і шкереберть!” (видавництво “Vivat”) – книга про страшенно несподіване розслідування детектива Флечера у містичному замку, повному примар.
  • “Суцільний дракокаліпсис”, “Дракон з-поза паркану” (видавництво “Vivat”) – дві книги про пригоди чарівного дракона Дмухлика і про те, що світам людей і драконів зовсім не обов’язково ворогувати.

 

Книги про різних існуючих страшних хижаків: риб, змій, павуків, акул тощо пізнавальні і часто документальні. Є також енциклопедичні видання про вигаданих хижих страховиськ, таких як дракони, динозаври. Є навіть такі книги з 3-д окулярами, щоб ще краще унаочнити і без того вражаючих страховиськ. 

Але з цими книгами потрібно бути обережними: часто коли дитина каже, що не боїться таких тварин чи боїться трішечки. Та під час зустрічі з дуже реальними хижаками на сторінках книги, дитина може раптово усвідомити глибину свого страху і ще більше заглибитися в нього. Тому потрібно спостерігати за дитиною, і часто підтримати її, перемикаючи увагу на інше, менш лякаюче, видання. Це такі книги як-от:

  • “Чудовиська та монстри” (видавництво “Ранок”) – серія пізнавальних книг про хижаків (риб, ссавців тощо). 
  • “Страхітливі комахи” (видавництво “Vivat”) – книга розповідає багато цікавих фактів із життя жахливих комах, а справжнє збільшуване скло подарує дітям неймовірні емоції.
  • “Комахи”, “Павуки”, “Змії”, “Акули”, “Жуки”, “Дракони”, “Динозаври” тощо (видавництва “Кристал Бук”, “Vivat”, “Ранок”, “Горизонт”, “Nebo”, “Артбукс”) – з такими  чи подібними назвами ви можете знайти книги, часто енциклопедії, про багатьох страховиськ сьогодення.
Call Now Button