fbpx
Перейти до вмісту

Дистанційне навчання в Україні: як скласти пазл шкільної освіти під час війни?

дистанційне навчання в Україні

Дистанційне навчання чи оффлайн навчання? Дистанційна платформа з уроками чи онлайн навчання вживу з вчителями? Шукаєте ідеальну відповідь? Її немає.
Тут як з борщем — кожна родина знайде свій рецепт. І в кожної він буде найкращим, це точно. І може прийде час, коли українська освіта займе почесне місце у спадщині ЮНЕСКО, але це не точно.
Припустимо, що родина знаходиться в Україні або хоче повернутися після війни в Україну і зберегти зв’язок з українською освітою.

Спочатку подивимось на оффлайн школи

В Україні при виборі оффлайн школи головні питання пов’язані з безпекою:
– чи має школа надійне бомбосховище?
– чи керівництво і вчителі слідують чітким та грамотним алгоритмам дій на випадок повітряних тривог та надзвичайних ситуацій?
– чи достатньо в школі дорослих, щоб допомогти найменшим швидко діставатися бомбосховища, коли з’являється потреба?
Така оффлайн школа умовно є “нормальним” варіантом для загалом ненормальної ситуації по країні. В оффлайні найкраще поєднуються і якісне навчання, і якісне спілкування. Цього року є ще ризики, пов’язані з вартістю опалення. Якщо вартість виросте, то приватні і альтернативні школи вимушені будуть збільшувати оплату посеред року або знижувати температуру в приміщенні або шукати інші резерви. Навряд чи буде легко.
Якщо ж родина за кордоном, то дитина може ходити до місцевої школи. В деяких школах вчителі з України проводять окремі уроки для українських дітей. Також в деяких містах українські вчителі ведуть додаткові заняття у вихідні.

А тепер подивимось на дистанційні варіанти

Альтернативні та приватні школи мають безліч пропозицій.

1. Доступ до платформи з уроками

На початку війни дистанційні школи надавали безкоштовний доступ до своїх платформ, чим підтримали багато родин в перші місяці. Якщо поєднати з безкоштовною атестацією в державній школі, то цей варіант має переваги: бюджетно, вільний графік навчання, економія часу на дорогу.
Такий формат підходить, якщо дитина має високу мотивацію до навчання, вміє самоорганізовуватись. А меншим потрібна активна допомога з боку батьків. До того ж доведеться подбати про коло спілкування.
Бажано, щоб уроки на платформі були грамотно побудовані: не лише “пройти” теми, а й використовувати і повторювати вивчене в наступних уроках. Якщо такого немає, то інформація швидко забувається.
В цілому, на мою думку, це непоганий тимчасовий вихід. Або варіант для одинадцятикласника, який багато часу приділяє підготовці до ЗНО. 

2. Доступ до платформи з уроками + додаткові бонуси

В якості бонусів можуть бути перевірочні роботи, консультації з вчителями. Також дистанційні школи пропонують онлайн репетиторство або групові уроки з вчителем з окремих предметів на вибір. З бонусами легше організуватися, і батькам менше роботи.

3. Онлайн доступ до уроків, які проходять в оффлайн класі

При такому форматі частина дітей присутня фізично в класі, а частина дітей “приходить” на урок через онлайн платформу (найбільш поширена zoom, але є й інші). Зауважу, що провести урок ефективно і для дітей в класі, і для дітей онлайн неймовірно складно. Це як одночасно грати у футбол та бадмінтон. Підозрюю, що вчитель зможе впоратись, якщо кваліфікований помічник буде йому допомагати проводити урок.

4. Навчання онлайн, живі уроки з вчителями

Це уроки з вчителями в невеликих групах, які проходять в реальному часі за сталим розкладом. Школи, які пропонують таке навчання вибудовують розклад по-різному: є варіанти, коли дитина зайнята з ранку до вечора, є варіанти основних уроків до обіду, а після обіду додаткові уроки. Якщо школа грамотно організовує навчання та спілкування, то діти почувають себе частиною класу.
Школа мрійників обрала цього року варіант навчання онлайн. Зранку щодня проводимо уроки з вчителями за програмою МОН. По обіді (не кожного дня) проводимо розмовний клуб та уроки самопідготовки з вчителем, організовуємо цікаві проєкти. На уроках самопідготовки діти задають питання, які виникли при виконанні домашки. Ми надаємо дітям якісне навчання, спілкування, не зважаючи на військові умови, і робимо все, щоб батькам доводилось мінімально допомагати дітям в навчанні. Атестацію проходимо в державній школі-партнері. До того ж маємо особливий бонус — прогулянки та екскурсії з цікавими екскурсоводами Києвом та околицями. Більше про нашу програму.

5. Українська програма для тих, хто зараз за кордоном

Живі онлайн уроки зазвичай у вечірній час або у вихідні. Як правило, в перелік предметів такої програми входять українська мова та література, історія України. Також додатково можуть бути й інші предмети. Деякі українські школи навіть пропонують атестацію, зараховуючи оцінки, отримані з решти предметів в місцевій школі.

Ця стаття — спроба широкими мазками змалювати картину шкільної освіти, яка постає перед нами на цей навчальний рік. Навряд чи може бути путівником, але, принаймні, може додати ідей для пошуку власного сімейного пазла. 

Call Now Button