Дистанційне навчання в Україні: як скласти пазл шкільної освіти під час війни?

дистанційне навчання в Україні

Дистанційне навчання чи оффлайн навчання? Дистанційна платформа з уроками чи онлайн навчання вживу з вчителями? Шукаєте ідеальну відповідь? Її немає.
Тут як з борщем — кожна родина знайде свій рецепт. І в кожної він буде найкращим, це точно. І може прийде час, коли українська освіта займе почесне місце у спадщині ЮНЕСКО, але це не точно.
Припустимо, що родина знаходиться в Україні або хоче повернутися після війни в Україну і зберегти зв’язок з українською освітою.

Спочатку подивимось на оффлайн школи

В Україні при виборі оффлайн школи головні питання пов’язані з безпекою:
– чи має школа надійне бомбосховище?
– чи керівництво і вчителі слідують чітким та грамотним алгоритмам дій на випадок повітряних тривог та надзвичайних ситуацій?
– чи достатньо в школі дорослих, щоб допомогти найменшим швидко діставатися бомбосховища, коли з’являється потреба?
Така оффлайн школа умовно є “нормальним” варіантом для загалом ненормальної ситуації по країні. В оффлайні найкраще поєднуються і якісне навчання, і якісне спілкування. Цього року є ще ризики, пов’язані з вартістю опалення. Якщо вартість виросте, то приватні і альтернативні школи вимушені будуть збільшувати оплату посеред року або знижувати температуру в приміщенні або шукати інші резерви. Навряд чи буде легко.
Якщо ж родина за кордоном, то дитина може ходити до місцевої школи. В деяких школах вчителі з України проводять окремі уроки для українських дітей. Також в деяких містах українські вчителі ведуть додаткові заняття у вихідні.

А тепер подивимось на дистанційні варіанти

Альтернативні та приватні школи мають безліч пропозицій.

1. Доступ до платформи з уроками

На початку війни дистанційні школи надавали безкоштовний доступ до своїх платформ, чим підтримали багато родин в перші місяці. Якщо поєднати з безкоштовною атестацією в державній школі, то цей варіант має переваги: бюджетно, вільний графік навчання, економія часу на дорогу.
Такий формат підходить, якщо дитина має високу мотивацію до навчання, вміє самоорганізовуватись. А меншим потрібна активна допомога з боку батьків. До того ж доведеться подбати про коло спілкування.
Бажано, щоб уроки на платформі були грамотно побудовані: не лише “пройти” теми, а й використовувати і повторювати вивчене в наступних уроках. Якщо такого немає, то інформація швидко забувається.
В цілому, на мою думку, це непоганий тимчасовий вихід. Або варіант для одинадцятикласника, який багато часу приділяє підготовці до ЗНО. 

2. Доступ до платформи з уроками + додаткові бонуси

В якості бонусів можуть бути перевірочні роботи, консультації з вчителями. Також дистанційні школи пропонують онлайн репетиторство або групові уроки з вчителем з окремих предметів на вибір. З бонусами легше організуватися, і батькам менше роботи.

3. Онлайн доступ до уроків, які проходять в оффлайн класі

При такому форматі частина дітей присутня фізично в класі, а частина дітей “приходить” на урок через онлайн платформу (найбільш поширена zoom, але є й інші). Зауважу, що провести урок ефективно і для дітей в класі, і для дітей онлайн неймовірно складно. Це як одночасно грати у футбол та бадмінтон. Підозрюю, що вчитель зможе впоратись, якщо кваліфікований помічник буде йому допомагати проводити урок.

4. Навчання онлайн, живі уроки з вчителями

Це уроки з вчителями в невеликих групах, які проходять в реальному часі за сталим розкладом. Школи, які пропонують таке навчання вибудовують розклад по-різному: є варіанти, коли дитина зайнята з ранку до вечора, є варіанти основних уроків до обіду, а після обіду додаткові уроки. Якщо школа грамотно організовує навчання та спілкування, то діти почувають себе частиною класу.
Школа мрійників обрала цього року варіант навчання онлайн. Зранку щодня проводимо уроки з вчителями за програмою МОН. По обіді (не кожного дня) проводимо розмовний клуб та уроки самопідготовки з вчителем, організовуємо цікаві проєкти. На уроках самопідготовки діти задають питання, які виникли при виконанні домашки. Ми надаємо дітям якісне навчання, спілкування, не зважаючи на військові умови, і робимо все, щоб батькам доводилось мінімально допомагати дітям в навчанні. Атестацію проходимо в державній школі-партнері. До того ж маємо особливий бонус — прогулянки та екскурсії з цікавими екскурсоводами Києвом та околицями. Більше про нашу програму.

5. Українська програма для тих, хто зараз за кордоном

Живі онлайн уроки зазвичай у вечірній час або у вихідні. Як правило, в перелік предметів такої програми входять українська мова та література, історія України. Також додатково можуть бути й інші предмети. Деякі українські школи навіть пропонують атестацію, зараховуючи оцінки, отримані з решти предметів в місцевій школі.

Ця стаття — спроба широкими мазками змалювати картину шкільної освіти, яка постає перед нами на цей навчальний рік. Навряд чи може бути путівником, але, принаймні, може додати ідей для пошуку власного сімейного пазла.