Є теми, які можуть налякати дитину своєю могутністю, відчаєм, страхом, моторошністю.. Нав’язувати всі теми і читати про всі теми одразу, навіть із хороших міркувань, не варто. Краще давати інформацію тоді, коли на неї є запит від дитини.
Дякуючи невтомній праці вітчизняних видавництв ми можемо запропонувати дітям якісне чтиво з болючих і непопулярних тем: Чорнобильської трагедії, Голокосту, трагедії Майдану, війни на сході України тощо:
- “Квіти біля четвертого” (видавництво “Портал”) – книга про велику біду Чорнобильської трагедії та її наслідки.
- “Яблука війни” (видавництво “Портал”) – книга допоможе читачам та читачкам зрозуміти, які почуття переживають діти, які відчули на собі рушійну силу війни та її наслідки (еміграція, посттравматичний розлад і т.д.) і важко переживають все, що побачили і відчули, зокрема негаразди у власній родині, зумовлені цими жахіттями.
- “Ми живемо на краю вулкана” (видавництво “Портал”) – книга про трагедію Голокосту. Діти почують простими словами про велике горе, скоєне людьми і проти людей, про біль, горе і про…надію, яка зрештою переможе. До видання також додається листівка з питаннями, які варто обговорити з дитиною з даної теми та є QR-код для отримання додаткової корисної інформації.
- “Мій тато став зіркою” (“Видавництво Старого Лева”) – талановито написана книга, яка розкриває бачення дитиною тем смерті, бойових дій, біженців, а також миру, віри, любові, народження нового життя. Історія дівчинки, яка втратила тата під час подій на Майдані, її переживань і осмислення всього, що на неї навалилося, допоможе дітям спробувати зрозуміти ці важкі, але потрібні для самоусвідомлення теми.
- “Листи на війну. Діти пишуть солдатам” (видавництво “Братське”) – двомовна книжечка із листами, які писали діти бійцям, які захищають нас і досі на Сході України. Дуже потужна річ для дискусів та роздумів з дітьми.
- “Війна, що змінила Рондо” (“Видавництво Старого Лева”) – книга, яка допоможе пояснити малечі (зокрема у дискусії), що таке війна і чому це погано, що війна торкається всіх без винятків, що перемогти можна лише об’єднавши всі свої сили.
І що можна жити і вірити й далі після завершення жахіть, навіть зі шрамами, які лишає війна..
- “Вовчик, який осідлав бомбу” (видавництво “Час Майстрів”) – дві історії про хлопчаків, у житті яких мала місце війна, і про те, як діти її сприймають, і переживають.
- “Війна і маленька Віра” (видавництво “Букрек”) – книга про те, як маленька дівчинка Віра перемогла потвору Війну, яка живилася іграшками та сміхом дітей.
Зацікавленість темою смерті приходить до кожної дитини у свій час: до когось ще до школи, а хтось пізніше. Діти чують інформацію або ж у них помирає хтось із членів родини. Навіть втрата домашнього улюбленця дитиною віку початкової школи ще сприймається часто дуже чутливо.
Хороша книга з даної теми допоможе і дитині розібратися у складнощах прийняття смерті, і дадуть якісне підґрунтя для діалогів із дитиною за нагоди. Тему смерті потрібно проговорити зі спокійними емоціями, даючи дитині правильний врівноважений настрій, допомагаючи прийняти інформацію про неминучість, про одвічний взаємозв’язок добра і зла:
- “Плутон” (видавництво “Vivat”) – книга розповідає про хлопчика, який переживає втрату свого вірного друга, песика Плутона. Історія допоможе дітям спробувати зрозуміти почуття втрати і суму, і покаже, що після важких часів завжди можливе нове щасливе життя.
- “Мій дідусь був черешнею” (“Видавництво Старого Лева”) – цікава розповідь про стосунки у звичайній родині, про початкову школу, про тему готовності прийняття смерті та про те, наскільки сильніше за смерть душу дитини ранить напружена і складна ситуація у власному домі, у своїй сім’ї.
- “Чи вмієш ти свистіти, Юганно?” (“Видавництво Старого Лева”) – у першому оповіданні автор описав дитячу потребу “мати дідуся”, який би міг вчити своїх онуків дуже потрібним речам, та потребу у чуйності і людяності, а ще – показав суто дитячий погляд на старість і смерть. У другому оповіданні з книжки йдеться про те, як хлопчик переживає втрату своєї ще ненародженої сестри. Досить важка тема про прийняття смерті, про усвідомлення сили життя. Навіть після смерті близької людини.
- “Ведмедик Надії” (видавництво “Мандрівець”) – та сама серія, яку я щойно згадувала. Тут мова піде про страх війни, про те, що малим дітям важко зрозуміти, але це не заважає їм боятися цього слова і цього стану. Книга допомагає зрозуміти все правильно і спробувати подолати свої страхи.
- “Качка, Смерть і тюльпан” (видавництво “Видавництво”) – про те, чи можна потоваришувати зі Смертю і чи є життя після смерті.
- “Таємниця життя та смерті” (“Видавництво Старого Лева”) – книга-практикум, яка допоможе дитині справитися із темою прийняття смерті без зайвого страху. Звісно не без підтримки батьків, з якими варто читати разом цю книгу і обговорювати її після сімейного читання.
- “Що таке смерть” (видавництво “Чорні Вівці”) – книга, у якій автор говорить так, щоб було зрозуміло і дитині про саме поняття смерті: що і як відбувається, коли помирає хтось (і з померлим, і з його оточенням) та про прийняття смерті, зокрема через добрі вчинки.
- “Мій дідусь став привидом” (видавництво “Чорні Вівці”) – історія про те, як дідусь хлопчика помер і став привидом. Доступно і легко для сприйняття дитини у книзі розповідається про те, як це попрощатися із рідною людиною, і як це для неї — покинути найріднішу родину, яку дідусь любить понад усе.
- “Острів мого дідуся” (видавництво “Nebo”) – книга, у якій слова смерть навіть немає, там є лише “мандрівка”. Та йдеться саме про втрату рідної людини. Важка тема, яка гарно висвітлюється тут, адже потрібно завжди пам’ятати своїх рідних людей і свою любов до них.
- “Серце, плач” (видавництво “Видавництво”) – дуже цікава книга на важку тему. Діти дуже люблять свою бабусю, та завадити Смерті забрати її вони не можуть. Натомість вона пояснює дітям, що все у світі пов’язане: сміх і сльози, щастя і горе, що втрачати близьких це природно, хоч і дуже боляче, що вони завжди житимуть у твоєму серці. І що потрібно цінувати рідних ще за їхнього життя.
- “Іль. Казка про народження” (“Видавництво Старого Лева”) – казкова історія, у якій авторка розмірковує на теми життя і смерті у діалогах між ангеликами та дітками, які ще мають народитися. Дуже чуттєва казка, яка допомагає дитині зрозуміти основні моменти одвічних тем зрозумілою їм мовою.
- “Моє щасливе життя” (видавництво “Читаріум” / “Крокус”) – перша книга прекрасної серії видань про справжніх подруг Даню і Еллу Фріду, в якій ми дізнаємося, що Даня не має мами, про її переживання і почуття, а також про роль дружби у важкі часи.
Якщо дитина боїться конкретно якоїсь певної істоти чи тварини, динозавра чи мумії, бактерій чи корови, пожежі чи вужа, наприклад, можна запропонувати школярам розглянути такі книги:
- “Хто живе в тобі” (видавництво “Моя книжкова полиця”), “Одного разу у світі вірусів і бактерій” (видавництво “БЕТ”), “Небачені бактерії. Зухвалі бацили, підступні віруси та хитрі гриби” (видавництво “Ранок”), “Історія про коронавірус” (видавництво “Ранок”), “Воно заразне” (видавництво “Vivat”), “Світ навколо нас. Бактерії” (видавництво “Кристал Бук”), “Ковід та Живинка” (саморобна книга), “Полювання на віруси” (видавництво “Devar kids”), “Полювання на вірус” (видавництво “Артбукс”), “Лілі, яка потоваришувала з вірусами та здійснила їхню найбільшу мрію” (видавництво “Книголав”), “Робі та Злюка в короні” та “Робі та Злюка в короні. У пошуках Пана Позитива” (самвидав), “Коронавірус. Книга для дітей” (видавництво “Артбукс”) – цікаві і яскраві книги, які кожна по-своєму влучно, захопливо і просто розповідають про віруси і мікробів. І ті діти, які їх бояться, зможуть розібратися і зрозуміти, то ж такі ці маленькі «жахастики», чи потрібно їх боятися, як їм можна протистояти тощо.
- “Володар макуци, або пригоди вужа Ониська”, “Корова часу, або нові пригоди вужа Ониська” (видавництво “Теза”) – книги про пригоди вужа Ониська, веселі і захопливі. Вони повністю змінять уявлення дитини про істоту, яку всі звикли боятися та уникати.
- “Пригоди в країні динозаврів” (видавництво “Белкар-книга”) – кілька історій про різних динозаврів, кожна з яких розповідає про певні життєві ситуації, які можуть статися, і як на них реагувати. Зокрема, про те, що не потрібно бути показно сміливим, про те, як перемогти страх висоти, про небезпеку спілкування з незнайомцями та про переборення страху задля друга.
- “Мій братик мумія і золотий скарабей”, “Мій братик мумія і гробниця Ахнетута”, “Мій братик мумія та сфінкс Шакаби”, “Мій братик мумія і маска Себек-Ра” (видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”) – про неймовірні пригоди єгипетського хлопчика-мумії на ім’я Думмі та його друга Хооса.
- “Головне – не брехати”, “Добре мати мрію”, “Цукерки на сніданок” (видавництво “Національний Книжковий Проект”) – три чудові книги пригод хлопчика Захара. У кожній з історій хлопчик потрапляє у ситуації з різними видами страху: то він загубився у супермаркеті, то боїться темряви, то влаштовує пожежу, то боїться корови, і відповідно до віку реагує на ці страхи. Та кожна з розповідей завершується перемогою Захарка над своїм страхом. Разом із ним і читачі та читачки книг подолають свої страхи.
- “Артур і Золота Линва” (видавництво “Артбукс”) – комікс про пригоди звичайного хлопчика Артура. Зокрема про його хоробрі спроби повернути дуже потрібний для поселення вогонь, задля чого Артур зможе перебороти всі свої страхи.
Книги, які ілюструють чорний гумор часто стають вдалими помічниками у розмові про страхи дитини. Цей вид гумору пропонує саркастично подивитися на певні страшні події, образи тощо, а потім ще й добре посміятися і попрощатися таким чином зі своїми страхами:
- “Крута Адель. Це добром не скінчиться”, “Крута Адель. Жах – це інші”, “Крута Адель. Ненавиджу кохання”, “Крута Адель. Це не я!”, “Крута Адель. Геть з дороги, нікчеми!”, “Крута Адель. Страшенний талант”, “Крута Адель. Жодної пощади невдахам” (видавництво “Nasha Idea”) – 7 вже перекладених книг крутого комікса із “чорним гумором”. Там йдеться про дівчинку зі специфічним світоглядом, і не всі батьки погодяться придбати таку книгу своїй дитині. Та діти молодшої школи, особливо, неохочі до читання високо оцінюють комікс про дивну дівчинку, її жорстокий, але неймовірно смішний гумор, і пригоди. Тексту там небагато, ілюстрації кумедні, гумор смішний – гарне поєднання!
- “Трішки біла чорна пречорна книжка” (видавництво “Vivat”) – розповідає геть про все “чорне-чорне” (кольори, діри, сонце, гумор, ілюзії, омоніми, тварин та ін.) і трішки про “біле”)) Вона може бути цікавою середній школі. А ще книжка має цікаві завдання наприкінці для активних і допитливих дітей, які люблять експериментувати!
- “Маленька відьма” (видавництво “Читанка”) – книга, яка розповідає про кумедну і цікаву Маленьку Відьму, яка вчилася, щоб стати доброю чаклункою.
- “Страшні казки” (видавництво “Читанка”) – тут зібрано 17 казок різних країн світу, що задовольняють дитячу цікавість до чогось містичного та страшного.
- “Роденія, або Подорож за веселку” (видавництво “Vivat”) – книга про пригоди хлопчика Маркіяна, його боротьбу проти грізних мободрил та зустрічі із різними дивовижними фантастичними істотами.
- “Моллі Мун і музичне чудовисько” (видавництво “Школа”) – про захопливі пригоди дівчинки в Японії.
Зазвичай ці вищезгадані страхи дітей віку початкової школи минають у підлітковому віці. Та якщо сила страху не зменшується, ба стає сильнішою, варто поговорити з психологами і підібрати до дитини “ключик”, потрібний для боротьби саме з її страхами, не допустити перетворення цих страхів на фобії (сильні страхи, які дуже ускладнюють життя дитини).
Щодо назви другої частини статті – “початкова школа”. Деякі сучасні діти йдуть до школи часто у 6 років (і навіть у далеко неповних 6 років!), деякі – після виповнення 7 років, і вік закінчення початкової школи може варіюватися як 9-11 років. Зокрема, 10-11 років зарах можуть вважати “початком підліткового віку”, “перехідним віком між початковою школою і підлітками”, “раннім підлітковим віком”.
І ось діти ще і вчаться ніби у 3-му и 4-му класі початкової школи, а відчувають все вже по-іншому, через і психологічні, і фізіологічні зміни. Вони ще НЕ дорослі, але вважають себе такими. “Ідеальних” дітей у цей “сумбурний” період без страхів не існує: просто у деяких, можливо більш впевнених у собі дітей вони наче зовсім не помітні. Але цей вік досить небезпечний, і страхи, які охоплюють дітей, природні і соціальні, якщо їх не пропрацювати, можуть зумовити появу комплексів у майбутньому.
Тож найголовніше – будьмо уважні до дитини, щиро цікавмося її настроєм, подіями, які сталися за день та сприйняттям дитиною цих подій. Відверта розмова допоможе вчасно помітити страхи, які хвилюють дитину, і які можливо вона і сама ще не усвідомлює. Але ж є підготовлені ми, дорослі 🙂
Звісно, батьки першочергово. Та на довіру “раннього віку підлітка” часто можуть розраховувати і тренерка улюбленого гуртка, улюблена вчителька чи мамина подруга, ким можете виявитися саме ви. Тож будьмо емпатичні і до своїх дітей, і до оточуючих, інтерпретуймо правильно побачені чи почуті “значки”, підбирайте потрібну за віком і потребами дитячу літературу, і хай всі страхи для усіх дітей минають швидко і легко!