fbpx
Перейти до вмісту

Емоційний розвиток дитини: наші книги-помічники

Емоційний розвиток дитини дуже важливий, і в цьому напрямку потрібно працювати вже з перших років життя. Найперше, що можуть і мають зробити турботливі батьки – це безумовно любити свою дитину, підтримувати, вірити їй щодо наявності страхів та захищати(!), приймати її тією, якою вона є, не тиснути психологічно, не ображати, не залякувати, бути терплячими, уважними, турботливими. 

Часто діти самі таки дають собі раду за підтримки батьків/вчителів і навчаються з часом вправно керувати своїми емоціями. Та якщо дорослі в оточенні дитини постійно зайняті та/або байдужі, можуть виникнути певні непорозуміння, неадекватна поведінка у соціумі та у ставленні до навколишнього середовища, тоді за такої потреби батьки мають бути готовими залучити досвідчених фахівців із дитячої психології.

Якщо ігнорувати якусь проблему, то вона не зникне. Так і з дітьми. Якщо батьки дошкільників, наприклад, обирають позицію “не витрачати час на ці безглузді вихиляси-реверанси з емоціями” та “моєму сину ці бабські штучки на потрібні” тощо, і не надають належної уваги розвитку емоційного інтелекту, то для їхніх дітей всі ці “малявочні” книги та розбір емоцій буде потрібен і у початковій школі. Бо ж з емоціями таки потрібно розібратися)

Загалом, домашніх читань книг для емоційного розвитку дитини буде достатньо: вона навчиться розпізнавати свої емоції, а потім і керувати ними. А час і досвід допоможуть пізнати ці емоції та почуття у всій палітрі барв.

Тож давайте познайомимося з деякими з таких цікавих видань!

“Велика книга почуттів” (видавництво “Урбіно”, перекладачка Ярослава Івченко) – це одна з найбільш популярних і дієвих книг, як на мене, для розвитку емоцій дитини.

Хоча події розвиваються у випускній групі дитсадка, емоції, які вирують у хлопчиків і дівчаток, події і вчинки, до яких вони приводять, часом кумедні, часом делікатні, часом складні і будуть зрозумілі й учням молодшої школи. Цікаво, що кожен розділ охоплює якусь певну емоцію, а в кінці автор дає короткі і влучні поради батькам, як розуміти певну емоцію і як правильно говорити з дітьми про цю емоцію. 

Можна читати по одному розділу за вечір і обговорювати одну емоцію. Такий простий відвертий діалог із мамою чи татом може розговорити дитину і вона розповідатиме про вчинки і події, пов’язані з цією емоцією. Звісно, на отриману інформацію слід реагувати обережно, адже не все почуте з вуст найріднішого янголятка буде на його користь. 

У жодному разі не можна сварити дитину за якісь зізнання, треба пробачити, подякувати за відвертість і пояснити, що саме можна було не робити чи зробити інакше. Такі відверті розмови, приклади зі свого дитинства, абсолютна підтримка під час зізнань запевнить дитину у безпеці.

“Емоджинаріум, або Подорож у світ почуттів” (видавництво “Фонтан Казок”, автор Сергій Пантюк, ілюстраторка Марія Іванова) – книга, назва якої говорить сама за себе, дуже корисна у напрямку роботи з емоціями. 

Вона має зручний формат видання у вигляді книги-зошита, і зацікавить, певне, як дошкільників, так і тих, хто навчається у перших класах. Скоромовки, історії, прислів’я та приказки тут чергуються із оригінальними завданнями з розвитку дрібної моторики, логіки, креативного мислення.

“Емоціємір інспектора Дила” (“Видавництво Старого Лева”, перекладачка Олена Забара) – дуже цікава й оригінальна книга. 

Тут мудрий інспектор-детектив Дил за допомогою свого емоцієміра і валізки з інструментами влучно визначає кожну емоцію. Йому допомагають різні емоції зі смішними іменами. Процес визначення емоцій веселий і дієвий, бо під час гри діти вчаться не лише розпізнавати емоції, а й керувати ними.

“Словничок емоцій” (видавництво “Штучка”, перекладачка Оксана Савостіна, ілюстраторка Маргарита Левчук) – це книга-білінгва, українсько-англійською мовами, яка також може зацікавити дитину вивченням емоцій. 

На кожній зі сторінок ми бачимо опис однієї емоції, праворуч – текст, ліворуч – ілюстрація емоції. Наступні дві сторінки – це поради психологині і словничок слів, пов’язаних із цією емоцією двома мовами. 

Поради психилогиня дає досить прості, але загалом влучні. Діти і в емоціях розберуться, і англійську мову вивчатимуть.

Я радію, Я сумую, Я шаленію, Я боюся (“Видавництво Старого Лева”, перекладачка Ірина Дух) – серія книг про єдинорога Ґастона, яка цікаво і легко розповідає про емоції. 

Це 4 книги зручного невеличкого розміру, де кожна розповідає про певну емоцію, розкриває “секретики” подолання негативних емоцій та розвитку позитивних. Єдиноріг милий, веселий, грайливий і дуже нагадує дитину)) Тож читачі захоплююче разом із Ґастоном проходять шлях його знайомства з емоціями та почуттями і навчаються керувати і своїми власними.

“Безліч емоцій” (видавництво “Кенгуру”) – книга у двох частинах буде цікавою дітям і дошкільного, і молодшого шкільного віку. На кожному розвороті втілено одну певну емоцію: в ілюстраціях, у тексті, у настрої. 

Так, подорожуючи, дитина поринає у емоцію, починає розуміти її краще. Ці 2 частини нараховують 100! сторінок зрозумілих дітям пояснень і гарних малюнків емоцій, з якими діти зустрічаються чи не щодня, але після прочитання цієї дилогії будуть розуміти їх краще.

“Монстрик і його кольори” (видавництво “Каламар”, перекладач Ярослав Стріха, ілюстраторка Анна Льєнас) – книга відверто “малявочна” 🙂 

Проте на прикладі милого веселого різнобарвного Монстрика діти вчаться розуміти основні емоції, розділяючи їх всі із загального переплетіння за допомогою кольорів.

“Велика книга емоцій” (видавництво “Жорж”, перекладачка Марія Косенко) – розповідає нам про дівчинку семи років та її емоції, такі як веселість, понурість, лють, страх, здивування, сором, бридливість. 

Сторінка за сторінкою ми бачимо як Абіґейл відчуває певну емоцію, яку вона зустрічає у вигляді милих істот. Як ми бачимо, тут йдеться переважно про негативні емоції. І для кожної емоції авторка дає гарні і прості пояснення та лайфхаки, щоб читачі та читачки могли навчитися їх розрізняти, не боятися та володіти своїм емоційним станом.

“Дуже дуже ревнива книжка”, “Дуже дуже страшна книжка”, “Дуже дуже зла книжка” (видавництво “Мандрівець”, авторка Галина Буділова, ілюстраторка Юлія Гусак) – серія з 3-х книжечок, кожна з яких цікаво та зрозуміло розкаже дітям про такі емоції та почуття як гнів, злість, образу, ревнощі, страх, і про всі пов’язані з ними відчуття дитини. 

Книжечки невеличкі, проте вплив їхній досить відчутний, тут є і лайфхаки щодо роботи з цими емоціями, і дієві поради, і цікавий сюжет історії для дітей дошкільного віку або й початкової школи.

Хто вкрав у зебри смужки(видавництво “Основа”, авторка Галина Буділова, ілюстраторка Аліна Лобанова) – дуже затишна книжечка для дітей, де у 4-х авторських казках пані авторка показує ситуації, де порушуються такі почуття та емоції дітей як страх, віра у себе, булінг тощо.
Казки допоможуть дитині зрозуміти власні емоції та почуття та дадуть сили і гарний настій йти далі у життя і сміливо взаємодіяти з навколишнім світом. І на початку кожної казки і в кінці батьки знайдуть багато підказок, як і про що говорити з дітьми, прочитавши казку, на що звернути увагу, які запитання поставити. Талановита письменниця також залучила і досвідчену психологиню пані Юлію Мельниченко, яка своїми влучними коментарями допомогла у створенні таких справді діючих підказок.

“Азбука почуттів та емоцій” (видавництво “ПЕТ”, авторка Катерина Кес) – чудова книжечка з яскравими малюнками.

У ній діти і малеча, й старші, зможуть дізнатися по різні емоції на прикладі взаємодії лисеняти Мартіна з його родиною та друзями. У різних ситуаціях воно ділиться своїми емоціями щиро і відверто, і в багатьох випадках діти зможуть впізнати емоції, які відчували колись, та зрозуміти їх.

“Так і ні. Почуття” (видавництво “Ранок”) – невеличка книжечка, яка просто, на зрозумілих дитині прикладах, пояснить, які правила кордонів тіла (власних і чужих), про стосунки із батьками і незнайомцями, про різні секретики, про “так” і “ні” тощо.

Це все доступною і без теми інтимності. Вся інформація адаптована до віку малечі. Малюнки кольорові і зрозумілі. Ще і диплом видають)) Можна скачати за QR кодом.

“Що ти відчуваєш” (видавництво “КМ-БУКС”, перекладачка Оксана Донічева) – книжечка, яка може стати улюбленою помічницею малюків, і дітей дошкільного віку щодо розпізнавання емоцій та визначення почуттів головних героїв за виразом обличчя. Тут є влучні питання, які наводять дітей на роздуми у потрібному напрямку.

“Що таке почуття” (видавництва “4Mamas”, “Дух і Літера”, перекладачка Марія Абрамова) – книга за цікавої методикою Оскара Бреніф’є, яка піднімає дуже важливу тему почуттів людини. Дітей потрібно навчати критичному мисленню, і ця книга у формі питань та коротких резюме відповідей на них навчає цьому вміло) 

На питання автора не можна, певно, дати однозначні відповіді, це спонукає дітей до роздумів. Діти обговорять шість складних питань світу почуттів, але бесіда пройде цікаво і не складно. А яскраві малюнки у оригінальному стилі зроблять спілкування з теми натхненним. Добре було б саме цю книгу читати дітям разом із батькам, щоб мати змогу все зрозуміти і заодно зблизитися у спілкуванні між ними.

“Почуття. Від суму до радості” (видавництво “Ранок”, перекладач Геннадій Меламед) – невеличка книжечка з теми емоційного розвитку дитини. 

Загалом гарно підійде дошкільнятам, розкаже про основні емоції та відчуття дитини, поставить питання, які допоможуть їй спробувати зрозуміти її емоції. Єдине, що там дещо незрозуміле пояснення, як на мене, у розповіді-питаннях про огиду, здається, там було б логічно навпаки було підписати малюнки (певно помилка видавництва).

“Емоційні казки” (видавництво “ПЕТ”, перекладачка Ольга Калініна) – це збірка казок, за допомогою яких діти познайомляться з різними ситуаціями у світі емоцій. 

Разом із головними героями (рослинками чи тваринками) вони зустрінуть страх, сором, образу, злість, заздрість, сум та спробують навчитися опановувати їх, і, можливо навіть подружитися зі своїми емоціями. А добрі казки їх допоможуть у цій нелегкій справі)

“Зелена білка буде моєю” (видавництво “Ранок”, авторка Галина Ткачук, ілюстраторка Христина Лукащук) – книга для дітей дошкільного віку, але може бути цікава і учням початкової школи. 

Авторка підіймає тему наполегливості та цілеспрямованості у досягненні своєї мети/бажання та допомагає навчитися дітям і дорослим створювати продуктивний діалог для кращого розуміння емоцій та відчуттів.

“Коли Петсон сумує” (видавництво “НК-Богдан”, перекладачка Галина Кирпа) – затишна книга про те, як можна підтримати когось із близьких людей у нелегкий для них період, і про те, що підтримувати варто. 

Тут можна знайти цікаві та діючі поради, як можна релаксувати та піднімати собі настрій, зокрема з допомогою природи.

“Сумна історія” (видавництво “НК-Богдан”, автор Григорій Фалькович, ілюстраторка Світлана Бялас) – прекрасний приклад того, як поетичний текст може впливати на душу своїх читачів та читачок, і дотепним шляхом давати можливість зрозуміти такі емоції як сум, заздрість, любов.

“Сьогодні я сердита” (видавництво “Дж. Дж. Агенція ГМБХ Україна”, перекладач Ігор Андрущенко) – книга, у якій можна дослідити емоцію злості

Вона зрозумілою дітям мовою пояснить почуття і емоції, зокрема емоцію гніву, на прикладі родинних стосунків (сетрички і брата). А також зробить потрубний наголос на тому, що потрібно не лише гніватися, а і озвучити свою причина цього почуття.

“Зайченя Заздрик” (видавництво “Торсінг”, авторка Тетяна Клапчук, ілюстраторка Наталя Петрачкова) – книжечка для дошкілля про почуття заздрості, хоча і у початковій школі часто ще зустрічаються дітки, які дуже заздрять іншим з багатьох причин. 

На прикладі пригод маленького зайченяти читачі та читачки побачити, до чого можуть призвести почуття заздрості та дії, викликані цим почуттям. Цікаво та з яскравими ілюстраціями казка по-доброму допоможе дитині усвідомити свою неповторність як особистості та навчитися цінувати те, що ти маєш.

“Радість заввишки до небес” (видавництво “Книгоноша”, автор віктор Кузьменко, ілюстраторка Тетяна Кучер) – книга релігійного спрямування, яка доступно і зрозуміло розповідає дітям про багато життєвих емоцій та почуттів, зокрема відчуття радості, подорожуючи біблійними історіями, починаючи від створення світу. 

Для кожного оповідання підібрано цікаві питання, які допоможуть дітям “закріпити” отримані знання.

“Коли я щасливий” (видавництво “НК-Богдан”) – на прикладі життя однієї панди книга розповідає про різноманітні щасливі моменти, які оточують кожного з нас з дитинства і до останніх днів (гарні краєвиди, смачний бамбук, почуття безпеки, мамині обійми, народження власної дитини безумовне щастя для мами). 

І варто навчитися помічати й цінувати їх самим, дорослим, і допомогти розпізнати такі моменти і нашим дітям. Хтось вміє бути щасливим, а комусь потрібно цьому вчитися. Книга допоможе)     

Також тут є інформація про тварин, які зникають, і є рідкісними. Теж тема дуже важлива для дітей. Після прочитання книги у батьків є можливість поговорити з дітками про щастя, про втрати, про вічний цикл життя тощо і допомогти все зрозуміти правильно.

“Відчуй щастя” (видавництво “Час Майстрів”, авторка Валентина Костьо, ілюстрації Степана Вербещука) – мелодійна книга, яка допоможе дітям (та і дорослим) усвідомити, що щастя – поруч, потрібно лише навчитися його помічати. На неймовірних і простих прикладах авторка показує, як можна бути щасливим. І це під силу кожному)

“Привіт, щастя!” (видавництво “Жорж”, перекладачка Ярина Чорногуз) – книжка цікавого формату, оптимістичними розмовами, веселими завданнями та загалом мотивуючим настроєм на подолання суму, злості та інших емоцій, які псують життя дітям, зокрема підліткового віку. 

Читачі та читачки зможуть навчитися розпізнавати свій емоційний стан та правильно реагувати на певні ситуації, замінити страх на сміливість, песимізм – на оптимізм, негатив – на позитив))

“Ти зможеш!” (видавництво “Жорж”, перекладачка Ярина Чорногуз) – це невелика, компактна книга-мотиватор, складена досвідченою педагогинею і психологинею, де можна і читати, і писати, і малювати. 

Вона буде корисна підліткам, яким часто важко відкриватися родині чи друзям. Але навчитися розуміти різні емоції, розпізнати булінг, навчитися помічати та розвивати свої позитивні якості, правильно протистояти обрАзам та глузуванню потрібно кожній дитині.

“Емоції” (видавництво “ДивоГра”, авторка Валерія Кисельова-Саврасова, ілюстраторка Олена Милостна) – книга цікавого формату, у якій багато кольорових ілюстрацій. Вони зрозуміло, наочно і оригінально –  за допомогою приказок та прислів’їв – пояснюють дітям, зокрема з РАС, які існують емоції та як їх розпізнати.

“Титепетль сердиться” (видавництво “Ранок”, авторка Аня Хромова, Ірена Панаріна) – книга, яка на прикладі історії “сердитого” вулкана просто і зрозуміло пояснює дітям, та, певне, і дорослим, емоцію злості. 

Авторка дуже влучно розказує про “негативні емоції” та їхні наслідки і для власника/власниці емоцій, і для їхнього оточення.

“Я відчуваю… Що?” (видавництво “Моноліт Bizz”) – оригінальна книга з інфографікою для кращого розуміння світу емоцій. На 108 сторінках книги зібрано багато цікавої і яскравої інформації, яка допоможе дітям розібратися у розмаїтті власних емоцій та почуттів, а також спробувати зрозуміти й інших у своєму оточенні.

“Емоції без фейків. Путівник підлітка step by step” (видавництво “Основа”, авторка Світлана Єременкова) – книга, яка детально, але просто пояснить підліткам аж 13 емоцій, загалом як позитивних, так і негативних у сприйнятті. 

Пояснення адаптовано саме для дітей підліткового віку вона із кольоровими ілюстраціями та зрозумілими прикладами, але без складних термінів. Найголовніше, що читачі та читачки отримають алгоритм і поради, які допоможуть їм навчитися розуміти свої емоції та керувати ними, що дуже складно і дуже важливо для цього буремного віку.

 

Звичайно ж, діти можуть читати влучні та якісні книги про емоції, можуть навчитися розпізнавати їх, зрозуміти на простих прикладах, як ними керувати. Та без підтримки і любові батьків/вчителів їм буде дуже важко справитися самотужки. Діти щиро емоційні, вони відчувають тут і зараз, і тут таки видають свою емоцію у кожній конкретній ситуації. А скільки таких “ситуацій” набігає за день.. 

Кажуть, звичка формується десь 21 день, але, добре, візьмімо місяць. Щоб адекватні реакції на певні емоції закріпилися у людина, зокрема у дитини, потрібно щоб вона не 1 раз проговорила чи прочитала про них і … забула. 

Потрібні кілька чи кільканадцять нагадувань: коректних, влучних, без обрАз і негативу. За кожної нагоди відчуття певної емоції варто ненав’язливо і буквально одним словом зробити влучну підказку, озвучити емоцію, похвалити за успішне розпізнавання, підбадьорити, підтримати. 

І не думайте, що у вас немає часу для таких читань та бесід, хоча б 10-15 хвилин щовечора ви можете приділити спілкуванню з дитиною, а це дуже важливо, і цього вистачить. Не хвилюйтеся, що ви чогось не зможете чи не знаєте, що і як сказати, пояснити: адже для цього у вас є вірні помічники – книги! І вони написані досвідченими людьми, які все осмислили і адаптували до сприйняття дитиною, а ще дали зрозумілі підказки. Тож вірте у власні сили, у вас все вдасться!

 

Можливо, під час зустрічі дитини з негативними емоціями та почуттями (злості, відрази, заздрості, страху тощо) знадобиться не лише “одне слово” від батьків/вчителів, а й відверта спокійна розмова про цю емоцію, влучне оповідання дитліту чи вигадана мамою казка, які дитина захоче почути багато разів, бо їй зараз так потрібно. Таких розмов/книг/розмов може бути багато. 

Здається, що позитивні емоції та почуття (такі як радість, щастя, прихильність, любов тощо) сприймати легше. Та буває теж по-різному. Хтось із народження емпатично ставиться до оточуючих та навколишнього світу, а комусь потрібно вчитися радіти щиро, не боятися бути щасливим і не нав’язувати свою прихильність іншим.      Позитивні, як і решта, емоцій та відчуттів мають широкий спектр відтінків, і, повірте, одні і ті самі емоції та відчуття у багатьох різних ситуаціях дітвора захоче обговорити. 

 

Якщо з часом до дитини приходить розуміння її емоційних станів і адекватне реагування на навколишній світ, певно, що зусилля батьків/вчителів мали успіх. Якщо ж певні емоції так і набули чітких уявлень у розумінні дитини, можливо, варто залучити фахівців, які професійно та з наявністю відповідного потрібного досвіду зможуть більш наочно, влучно і глибше пояснити все дитині та розвинути її емоційний інтелект на достатньому для адекватного і комфортного спілкування з іншими рівні. 

Для цього створюють наразі цікаві школи з розвитку емоційного інтелекту, проводять відповідної тематики майстерки, зустрічі тощо. Загалом і багато психологів та психологинь мають відповідну спрямованість на роботу з дитячими емоціями. 

 

Та на початковому рівні небайдужі батьки/вчителі загалом здатні допомогти дитині рухатися у правильному напрямку у світі емоцій. Зокрема за допомогою класних книг, які видаються у сучасних крутих українських видавництвах. 

Тож, ласкаво просимо до світу емоційного дитліту!

Call Now Button