Прогулянки мрійників

Настали літні канікули, залишивши позаду довгий насичений навчальний рік. Було в ньому місце новим відкриттям, досягненням, викликам. Оффлайнове навчання змінювалося онлайновим, і вже нікого це не дивувало. Завдяки невеликим класам, що є базовим компонентом ШМ, онлайн для наших школярів є доволі ефективним.  Zoom дозволяє створити ефект присутності в такому класі (от тільки функції мотивування та контролю лягають на плечі батьків, проте солідарна відповідальність за навчання дітей є іще однією базовою складовою, тому й не застає зненацька тат і мам мрійників).

А от ті компоненти, на які відрізняється оффлайн від онлайну, дуже цінуються в нашій школі – це дружба, витівки, спільні ігри на перервах, а також велика прогулянка. Про останню хочеться детальніше розповісти в цій статті.

Оскільки діти проводять в школі цілий день, прогулянка є дуже важливою. Це своєрідний поділ дня на «серйозну» його половину з математикою, мовами, та «творчу» зі співами, малюванням, майструванням. Щоправда такий поділ більше стосується початкової школи. В середніх класах розподіл предметів впродовж дня не такий чіткий, враховуючи збільшення кількості та розмаїття дисциплін. Але тим не менше прогулянка є невід’ємною його частиною, коли є час звести дух, перемкнутися, віддихатися.

Не будемо тут перелічувати всі переваги та необхідні передумови прогулянок на свіжому повітрі. Вважатимемо, що всі з ними знайомі та згодні. Зупинімося на тому, як же власне такі прогулянки відбуваються в Школі мрійників.

Ігри на вулиці за будь якої погоди

Перше і основне правило – мрійники виходять на вулицю за будь-якої погоди. Вітер, дощ, мороз – ніщо не змусить нас відмовитися від ідеї взутися та вийти надвір. Погодні умови можуть впливати виключно на тривалість прогулянки. Якщо погода сприяє, на нас чекає прогулянка в парку, дорога до якого займає всього 5 хвилин. Якщо ж бажання навіть носа потикати надвір не виникає, на нас чекає майданчик у сусідньому дворі, щоби можна було швидко повернутися до приміщення школи, або невеличкий арковий прохід між будинками, якщо періщить злива. Кінцевий пункт призначення впливає на тривалість шляху до нього, інколи – на загальну тривалість прогулянки. Незмінними залишаються активності.

Це рухливі ігри, рольові ігри, різні вигадки і, найголовніше, спілкування. Багато спілкування всіх з усіма! В такі моменти з’являється розуміння, що такий ритуал виходу на свіже повітря як ніщо інше об’єднує, зміцнює наш невеличкий колектив (хоча свята та ярмарки докидають свого). Саме на прогулянці є змога побачити один одного, під час перегукування «Хто грає в заморозку?» кожен мрійник буде названий поіменно. Тут також дізнаЄмося, в кого які схильності, в кого який сьогодні настрій, і вчимося толерантності до потреб друзів.

Старші досвідчені мрійники полюбляють самі організовуватися в різні ігри, як то «Заморозка», «Квач» (він же новомодний «Кетч»), «Зомбі», або ж вигадувати свої модифікації вже існуючих ігор: так, приміром, з’явилася «Ходяча мафія», або «Квач з двома доторками». До речі, до мрійників подеколи долучаються інші діти, що в цей час граються на дитячому майданчику, – дуже вже завзято виглядають такі ігри.

Тривають перемовини, в яку гру грати

Новоспечених мрійників ще треба подружити один з одним. Тоді помічниці вчителя, що супроводжують дітей на прогулянці, організовують спільну активність. Наприклад, популярними є такі ігри, як «Чорт рогатий, номер п’ятий», «Вовки та вівці» тощо. Потреба в допомозі дорослих виникає також зазвичай під час перших вересневих прогулянок.

Чорт рогатий, номер п’ятий вже оголошує кольори – колір випав-біжи!!!

Одного року о теплій порі дуже всім подобалося грати в «Мафію», настільки, що діти слідкували за прогнозом погоди, і якщо заповідалася тепла днина, радості не було меж. Холод ставав на заваді, адже ця гра зовсім не передбачає фізичної активності, окрім власне прогулянки до місця проведення. Місця також бували доволі живописні, наприклад, зарості рясту навесні (така місцина мала кодову назву «Рястостан» – отаке в нас було місто, що засинає J). Ця соціальна рольова гра чудово розкривала здібності та схильності дітей, вчила їх мислити ширше, стратегічно.

Деякі мрійники використовують час прогулянки для відновлення та відпочинку, уникаючи спільних галасливих ігор та усамітнюючись. Ми всі приймаємо наші відмінності, різні потреби в спілкуванні та поважаємо їх. Інколи результатом такої прогулянки може стати хатка для равлика чи для гнома, або сет вправ на спортивному майданчику.

 

Та сама хатка для гнома

Правила на прогулянці

Кожен може бути собою в нашій Школі мрійників. Це всіляко підкреслюється та вітається. Особливо це помітно на прогулянці. Щоправда є те, що нас усіх об’єднує під час прогулянки. Окрім її обов’язковості спільними для всіх є правила, з якими діти знайомляться в перший день в школі та самі прискіпливо слідкують за їх дотриманням. Ці правила прості, зрозумілі, але серйозні, бо безпосередньо пов’язані з особистою безпекою та безпекою групи.

Ось вони:

  • Завжди залишатися в полі зору дорослого;
  • Переходити дорогу тільки з дозволу дорослого;
  • Гратися палками тільки на відстані від інших дітей.

Час повертатися до школи

Окрім цих суто прогулянкових правил продовжують діяти всі інші шкільні правила, які слугують організації та підтриманню емоційної безпеки дітей, але це вже зовсім інша історія.